Maszyny budowlaneMagazynowanieTransportMaszyny leśneOgrodnictwoMaszyny rolnicze
Strona główna : ogłoszenia : KoparkiUmieść ogłoszenie   Moje konto
  Podtytuły 

Koparki

66379 ogłoszenie/ogłoszeń koparki

Kliknij na podtytuły swojego wyboru:
 
 

 

Ostatnie ogłoszenia koparki

Koparki Gąsienicowe Doosan DX235LCR - 450 511 zł
Koparki Gąsienicowe Kobelco ED190-Blade-Runner - 222 463 zł
Koparki Gąsienicowe Caterpillar 312 - 131 989 zł
Koparki Kołowe Caterpillar CAT-M-315-D
Koparki Gąsienicowe Caterpillar 345DLVG - 508 221 zł
Koparki Gąsienicowe Hitachi ZX270-3 - 361 028 zł
Minikoparki Takeuchi TB-125 - 61 232 zł
Minikoparki Bobcat 435-H - 68 036 zł
Minikoparki New-Holland E35B - 133 664 zł
Minikoparki Bobcat 325G - 74 092 zł
Koparki Gąsienicowe JCB JS-160-LC - 138 072 zł
Koparki Kołowe Caterpillar 224B - 66 646 zł
Koparki Kołowe Caterpillar 206 - 44 306 zł
Koparki Chwytakowe / Przeładunkowe Liebherr A934C
Koparki Kołowe Liebherr A308 - 80 000 zł

 
 
 
 

Koparki - klasyfikacja, budowa, producenci

Koparka - definicja

Koparka to maszyna do robót ziemnych, której zadaniem jest oddzielanie urobku od gruntu i przenoszenia go w inne miejsce lub załadowywanie na pojazd. Jest wykorzystana w pracach budowlanych i górniczych.

Klasyfikacja koparek

Ze względu na cykl pracy istnieją koparki:
jednonaczyniowe – pracujące w cyklu przerywanym, w którym jedno naczynie urabiające kolejno nabiera urobek, przenosi go i rozładowuje; stosowane zazwyczaj w pracach budowlanych; wielonaczyniowe – pracujące w cyklu ciągłym, posiadające wiele naczyń urabiających umieszczonych na łańcuchu (koparki zgarniakowe) lub kole czerpakowym, stosowane często w górnictwie odkrywkowym.

Rodzaje podwozia koparek:

  • Koparki gąsienicowe
  • Koparki kołowe (na podwoziu ciągnikowym lub samochodowym)
  • Koparki kroczące (z czterema hydraulicznymi odnóżami)
  • Koparki szynowe
  • Koparki pływające (pontonowe)
  • Koparki bezpodwoziowe (montowane na innych maszynach).
 
Koparki gąsienicowe JCB w czasie pracy
Koparka na gąsienicach JCB
 

Budowa i możliwości koparek

Koparka jednonaczyniowa składa się zazwyczaj z podwozia, nadwozia i osprzętu roboczego (wysięgnik, ramię i organ roboczy). Nadwozie koparki (silnik, kabina, zespoły napędowe i sterujące) może być nieobrotowe lub obrotowe – z możliwością obrotu względem podwozia o dowolny lub określony kąt.

Do organów roboczych, z którymi może pracować koparka, zalicza się łyżka koparkowa lub ładowarkowa, chwytak, młot hydrauliczny, nożyce wyburzeniowe, kafar, rozdrabniacz, świder, zrywak, płyta wibracyjna i frezarka.

Koparki wielonaczyniowe dzielą się na łańcuchowe i kołowe. Często osiągają bardzo duże rozmiary. Małe koparki łańcuchowe służą do kopania rowów.

Maszyną podobną do koparki wielonaczyniowej jest pogłębiarka (draga) – pływający sprzęt do pogłębiania akwenów. Do przewozu urobku pogłębiarki służy szalanda – statek z klapą w burcie lub dnie, która pozwala na natychmiastowe zrzucenie ładunku w miejscu przeznaczenia. Urobek można też ładować do własnego zbiornika lub odprowadzać pływającym rurociągiem.

Rekordy wśród koparek

Największą koparką jednonaczyniową na świecie była tzw. Big Muskie (Wielki Szczupak) – elektryczna koparka zgarniakowa Bucyrus-Erie 4250w z 1969 r., jedyny egzemplarz tego modelu, którego budowa trwała dwa lata. Ważyła 13500 ton, miała wysokość 68,7 m, szerokość 46 m i długość (z wysięgnikiem) 148,44 m (sam wysięgnik miał długość 94,5 m). Była wykorzystywana w kopalni odkrywkowej Central Ohio Coal Company. Koparka wymagała pięcioosobowej załogi i pracowała przez całą dobę. Poruszała się za pomocą mechanizmu kroczącego. Obecnie kopalnia nie jest już eksploatowana, a jej teren został zrekultywowany i należy do prywatnego obszaru chronionego The Wilds. W 1999 Big Muskie mimo protestów została zdemontowana. Pozostał po niej tylko ważący 207 ton zgarniak, który można obejrzeć jako ciekawostkę w Miners Memorial Park (Ohio, USA).

Wśród koparek wielonaczyniowych rekord pobił niemiecki Bagger 288 wyprodukowany w 1978 r. przez Kruppa. Jest to koparka z kołem czerpakowym o napędzie elektrycznym dostarczanym z zewnętrznych źródeł. Ważąc, podobnie jak Big Muskie, 13500 ton, jest obecnie największym pojazdem lądowym na świecie (długość: 240 m, szerokość: 46 m). Dzięki układowi 12 gąsienic (szerokich na 3,8 m) porusza się bez zapadania się w ziemię. Może pracować bez przerwy, obsługiwana przez 4 osoby. Obecnie jest w użyciu w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Garzweiler (Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy).

Producenci koparek

Główni światowi producenci koparek to: Doosan, Caterpillar, Komatsu, Case, Volvo.

 
 


"); %>