Maszyny budowlaneMagazynowanieTransportMaszyny leśneOgrodnictwoMaszyny rolnicze
Strona główna : ogłoszenia : Maszyny LeśneUmieść ogłoszenie   Moje konto
  Podtytuły  

Maszyny Leśne

8296 ogłoszenie/ogłoszeń maszyny leśne

Kliknij na podtytuły swojego wyboru:
 
 

 

Ostatnie ogłoszenia maszyny leśne

Spycharki gąsienicowe Caterpillar D6G - 75 776 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D6D-with-ripper - 75 776 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D6H
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D8R - 363 726 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D8N - 421 315 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D7H-LGP - 106 087 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D5H - 75 776 zł
Spycharki gąsienicowe Komatsu D155A-2 - 342 508 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D8H
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D5H - 69 714 zł
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D4E
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D8T
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D5M-LGP
Spycharki gąsienicowe Caterpillar D7R
Traktor leśny Mercedes MB-trac-1000

 
 
 
 

Wyposażenie do lasów

Leśnictwo to dział gospodarki, który zajmuje się hodowlą, ochroną i użytkowaniem lasu w celu pozyskiwania drewna i płodów runa leśnego oraz realizacji pozaprodukcyjnych funkcji lasu (m. in. ochrony gleby).
Jednym z najważniejszych procesów gospodarki leśnej jest pozyskiwanie drewna obejmujące obalanie, wyróbkę i transport drzew. Poszczególne etapy wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Historia maszyn leśnych

Historia maszyn leśnych ściśle wiąże się z rolnictwem, a mianowicie z rozpowszechnieniem się ciągników rolniczych na początku XX w. Oprócz prac polowych traktory wykorzystywano do transportu drewna. Na początku wyposażano je jedynie w liny i łańcuchy, z czasem pojawiły się wciągarki i inne elementy przystosowawcze. Pierwszym polskim traktorem leśnym był Ursus C-45 produkowany już po II wojnie światowej. Był on wyposażony we wciągarkę i siatkowe zabezpieczenie kabiny.

 

 
Wyposażenie do lasów
Wyposażenie do lasów
 

Maszyny Leśne współcześnie

Współczesne traktory leśne mają liczne zabezpieczenia chroniące przed kontaktem z pniami i gałęziami. Ich opony są wzmocnione, aby zapobiec przebiciu, natomiast kabina, maska i światła są osłonięte kratami. Specjalistyczne organy robocze do pracy z drewnem to m. in. chwytak, żuraw leśny i wciągarka.


Rodzajami traktora leśnego są takie maszyny jak skidder, forwarder i klembank. Wszystkie służą do zrywki, czyli transportu drewna okrągłego – pni drzew pozbawionych gałęzi, korzeni i wierzchołków. Skidder i klembank, choć różnią się organami roboczymi, wykonują zrywkę półpodwieszoną, w której jeden koniec pnia dotyka ziemi. Forwarder jest wyposażoną w żuraw maszyną samozaładowczą do zrywki nasiębiernej, w której drewno nie styka się z podłożem.

Inne maszyny leśne do różnych etapów obróbki drewna to harvester (kombajn zrębowy), przyczepa leśna, rozdrabniacz do pni, rębak i łuparka do polan.


Znane marki maszyn leśnych, kojarzone także z maszynami budowlanymi i rolniczymi, to Caterpillar, Kockums, Komatsu, Timberjack, Tree Farmer, Valmet.