Koparki

59 746 ogłoszeń

Koparko-ładowarki
 • Akcesoria (14777)
 • Koparko-ładowarki Sztywne (2681)
 • Części do koparko-ładowarek (214)
 • Koparko-ładowarki Obrotowe (81)
Zobacz więcej

Części do koparek (10695)

Części do koparek

(3424)
Minikoparki

Koparki Zgarniakowe / Żurawie Gąsienicowe (864)

Koparki Zgarniakowe / Żurawie Gąsienicowe

Akcesoria do koparek (14777)

Akcesoria do koparek
 • Łyżki Koparkowe (5732)
 • Gąsienice Gumowe (3406)
 • Inne Akcesoria (2989)
 • Młoty Hydrauliczne (1210)
Zobacz więcej

Maszyny do prac podwodnych / do bagrowania (61)

Koparki - klasyfikacja, budowa, producenci

Koparka - definicja

Koparka to maszyna do robót ziemnych, której zadaniem jest oddzielanie urobku od gruntu i przenoszenia go w inne miejsce lub załadowywanie na pojazd. Jest wykorzystana w pracach budowlanych i górniczych.

Klasyfikacja koparek

Ze względu na cykl pracy istnieją koparki:
jednonaczyniowe – pracujące w cyklu przerywanym, w którym jedno naczynie urabiające kolejno nabiera urobek, przenosi go i rozładowuje; stosowane zazwyczaj w pracach budowlanych; wielonaczyniowe – pracujące w cyklu ciągłym, posiadające wiele naczyń urabiających umieszczonych na łańcuchu (koparki zgarniakowe) lub kole czerpakowym, stosowane często w górnictwie odkrywkowym.

Rodzaje podwozia koparek:

 • Koparki gąsienicowe
 • Koparki kołowe (na podwoziu ciągnikowym lub samochodowym)
 • Koparki kroczące (z czterema hydraulicznymi odnóżami)
 • Koparki szynowe
 • Koparki pływające (pontonowe)
 • Koparki bezpodwoziowe (montowane na innych maszynach).

Koparka na gąsienicach JCB

Koparki gąsienicowe JCB w czasie pracy

Budowa i możliwości koparek

Koparka jednonaczyniowa składa się zazwyczaj z podwozia, nadwozia i osprzętu roboczego (wysięgnik, ramię i organ roboczy). Nadwozie koparki (silnik, kabina, zespoły napędowe i sterujące) może być nieobrotowe lub obrotowe – z możliwością obrotu względem podwozia o dowolny lub określony kąt.

Do organów roboczych, z którymi może pracować koparka, zalicza się łyżka koparkowa lub ładowarkowa, chwytak, młot hydrauliczny, nożyce wyburzeniowe, kafar, rozdrabniacz, świder, zrywak, płyta wibracyjna i frezarka.

Koparki wielonaczyniowe dzielą się na łańcuchowe i kołowe. Często osiągają bardzo duże rozmiary. Małe koparki łańcuchowe służą do kopania rowów.

Maszyną podobną do koparki wielonaczyniowej jest pogłębiarka (draga) – pływający sprzęt do pogłębiania akwenów. Do przewozu urobku pogłębiarki służy szalanda – statek z klapą w burcie lub dnie, która pozwala na natychmiastowe zrzucenie ładunku w miejscu przeznaczenia. Urobek można też ładować do własnego zbiornika lub odprowadzać pływającym rurociągiem.

Rekordy wśród koparek

Największą koparką jednonaczyniową na świecie była tzw. Big Muskie (Wielki Szczupak) – elektryczna koparka zgarniakowa Bucyrus-Erie 4250w z 1969 r., jedyny egzemplarz tego modelu, którego budowa trwała dwa lata. Ważyła 13500 ton, miała wysokość 68,7 m, szerokość 46 m i długość (z wysięgnikiem) 148,44 m (sam wysięgnik miał długość 94,5 m). Była wykorzystywana w kopalni odkrywkowej Central Ohio Coal Company. Koparka wymagała pięcioosobowej załogi i pracowała przez całą dobę. Poruszała się za pomocą mechanizmu kroczącego. Obecnie kopalnia nie jest już eksploatowana, a jej teren został zrekultywowany i należy do prywatnego obszaru chronionego The Wilds. W 1999 Big Muskie mimo protestów została zdemontowana. Pozostał po niej tylko ważący 207 ton zgarniak, który można obejrzeć jako ciekawostkę w Miners Memorial Park (Ohio, USA).

Wśród koparek wielonaczyniowych rekord pobił niemiecki Bagger 288 wyprodukowany w 1978 r. przez Kruppa. Jest to koparka z kołem czerpakowym o napędzie elektrycznym dostarczanym z zewnętrznych źródeł. Ważąc, podobnie jak Big Muskie, 13500 ton, jest obecnie największym pojazdem lądowym na świecie (długość: 240 m, szerokość: 46 m). Dzięki układowi 12 gąsienic (szerokich na 3,8 m) porusza się bez zapadania się w ziemię. Może pracować bez przerwy, obsługiwana przez 4 osoby. Obecnie jest w użyciu w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Garzweiler (Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy).

Producenci koparek

Główni światowi producenci koparek to: Doosan, Caterpillar, Komatsu, Case, Volvo.